Dr inż. Sandra Lepak- Kuc uhonorowana prestiżową Nagrodą Siemensa!

Sandra Lepak-Kuc

Wydział Mechatroniki, na którym pracuje dr inż. Sandra Lepak-Kuc przez lata kojarzony był głównie z męską kadrą. Ostatnie sukcesy utalentowanej pani doktor pokazują, że czasy się zmieniły. Jej zaangażowanie w pracę naukową oraz osiągane rezultaty doskonale świadczą o tym, że hasło „dziewczyny na Politechniki" nie powinno pozostawać bez odzewu.

Rozstrzygnięto XXV edycję konkursu odbywającego się na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Politechniką Warszawską a firmą Siemens Sp. z o.o. 
Nagrodą promocyjną uhonorowano dr inż. Sandrę Lepak- Kuc – absolwentkę naszego wydziału, obecnie pracującą jako adiunkt na wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.

Jak mówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Malinowski, wiceprzewodniczący Jury:
Celem Konkursu, od początku jego utworzenia, było propagowanie prac badawczych o wysokim poziomie naukowym, ukierunkowanych jednocześnie na wykorzystanie wyników tych prac w praktyce.

Obroniona z wyróżnieniem rozprawa doktorska dr Lepak- Kuc pt.: Technologia wytwarzania przewodów elektrycznych z domieszkowanych włókien z nanorurek węglowych traktuje o ważnym i aktualnym temacie innowacyjnych, węglowych przewodów elektrycznych.

Zdjęcie 1

Młoda pani doktor podjęła się oczyszczania, domieszkowania i hybrydyzacji z grafenem włókien z nanorurek węglowych. Przeprowadziła obszerne badania laboratoryjne oraz szeroką analizę wyników badań materiałowych takich jak TGA, SEM czy spektroskopia Ramana, które pozwoliły na zrozumienie mechanizmów domieszkowania i hybrydyzacji. Otrzymała poprawę konduktywności włókien aż o 945%.  Uzyskane poprawy przewodności elektrycznej są znaczącym osiągnięciem na tle innych doniesień, publikowanych w światowej literaturze naukowej.

Dr inż. Lepak-Kuc przedstawiła również technologię wytwarzania zaizolowanych przewodów nanorurkowych. Przeprowadziła szereg badań
i wykonała funkcjonalną izolację elektryczną dostosowaną do zastosowań w maszynach elektrycznych. Przedstawiona metoda izolacji może być wytwarzana wielkoskalowo, czego często nie zapewniały dotychczas proponowane rozwiązania. Ponadto wykonała nanorurkowe przewody elektryczne możliwe do wdrożenia w dziedzinie tekstroniki. W tym celu włókna CNT zaizolowała polimerami powszechnie stosowanymi w przemyśle odzieżowym, uzyskując przewód elektryczny, który wyglądem nie odbiega od standardowych materiałów włókienniczych.

Dodatkowo, opracowała procedurę pozwalającą na wytwarzanie włókna kompozytowego o 40% wagowej zawartości nanorurek w polimerze. Jest to ośmiokrotnie wyższa zawartości nanorurek niż zgłaszane dotychczas dla takich kompozytów.

Pani doktor Sandrze Lepak-Kuc serdecznie gratulujemy. Życzymy dalszej owocnej pracy naukowej i wielu sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Dr inż. Sandra Lepak-Kuc od początku swojej kariery naukowej związana jest z Wydziałem Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Prowadziła prace badawcze w licznych laboratoriach, w tym w Laboratorium Nowych Materiałów Funkcjonalnych w Centrum Nowych Technologii (CeNT UW) oraz w Instytucie Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk. Doświadczenie zdobywała także pracując w instytucjach europejskich, takich jak Josef Stefan Institute w Lublanie w Słowenii oraz Enhanced Composites and Structures Centre na Uniwersytecie w Cranfield w Wielkiej Brytanii. Jej obecne zainteresowania badawcze koncentrują się na wytwarzaniu funkcjonalnych materiałów dla elektroniki drukowanej, w tym do zastosowań w  inżynierii biomedycznej. Na co dzień jest uśmiechniętą i pogodną osobą. Z chęcią podejmuje się nowych wyzwań i jak sama mówi spełnia się w pracy dydaktyczno-naukowej.